مشخصات فردی کارشناس امور فرهنگی و فوق برنامه

 

نام: سید حسن   

نام خانوادگی: اشرفی  

رشته تحصیلی: لیسانس /علوم سیاسی            

       001 25f1b     

 

 

برنامه های فرهنگی و اجتماعی واحد

محور برنامه ها و خط مشی فرهنگی در واحد فوق برنامه ی معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول در دو بخش برادران و خواهران به منظور ارتقاء سطح کیفی و کمی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ،مورد بازنگری قرار گرفته است .

 معاونت محترم دانشجویی و فرهنگی با صدور بخشنامه ها و پیشنهادات اجرایی و بررسی و مطالعات مختلف در خصوص طرح های رسیده و تصویب آن در شورای تخصصی فرهنگی واحد با تکیه بر الطاف الهی و اخلاص و همت همه متولیان فرهنگی در دانشگاه و با همکاری مستمر دانشجویان فعال فرهنگی در طول سال برنامه های هدفمند و زمان بندی شده را به مورد اجرا می گذارد.

اهداف و فعاليت ها و برنامه های فرهنگی :

پیرو بررسی های بعمل آمده و با توجه به روحیات و علاقمندیهای دانشجویان و سنجش امکانات و شرایط موجود، برنامه های فرهنگی به صورت مدون در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. لازم به ذکر است ؛ برنامه های پیوست و میزان فعالیت پیش بینی شده در هر فصل حداقل فعالیت های فرهنگی و فوق برنامه می باشد و دانشگاه با استفاده از ابتکارات و خلاقیت ها در سایر زمینه ها اقدام به برنامه ریزی و انجام امور فرهنگی می نماید.

الف : برگزاری اردوهای فرهنگی :

با توجه به میزان علاقمندی جوانان و حصول دستاوردهای مفید و ارزشمندی که از برنامه های اردویی انتظار می رود ، تشکیل اردوهای فرهنگی در دستور کار این حوزه قرار گرفته که در قالب سه نوع اردو در واحد دانشگاهی اجراء می گردد.

  1.  اردوی توجیهی :

این اردو برای دانشجویان جدیدالورود به مدت دو روز ویژه برادران و یکروز ویژه خواهران تشکیل می شود. با توجه به اینکه دانشجویان در بدو ورود مشکلات و سوالات زیادی در خصوص مسائل فرهنگی و آموزشی و پژوهشی و رفاهی و... دارند ؛ این اردو بهترین موقعیت برای پاسخگویی به سوالات آنها و ایجاد ارتباط فرهنگی با دانشگاه از طریق رفع مشکلاتشان می باشد و از آنجا که در برگزاری این اردو یقیناً از دانشجویان متعهد سالهای قبل استفاده می شود. این امر زمینه مناسبی برای دوستی آنان با دانشجویان متعهد برقرار می نماید که اغلب زمینه همکاری آنها را برای فعالیت های فرهنگی فراهم می نماید.

و ویژگی های این اردو حضور ریاست واحد و معاونین فرهنگی و آموزشی دانشجویان و مدیران گروه های آموزشی و ایجاد جوی صمیمی و دوستانه در فضای خارج از سیستم اداری و بررسی و پاسخگویی به سوالات دانشجویان توسط مسئولین محترم خواهد بود. ضمناً این اردو برای کلیه دانشجویان جدیدالورود بر حسب زمان و مکان قید شده در دعوتنامه رایگان می باشد.

  1. اردوی منتخبین :

این اردو برای دانشجویان منتخب فرهنگی – علمی – پژوهشی و ورزشی در نظر گرفته شده و همانطور که از نامه آن پیداست این دانشجویان با انتخاب شورای فرهنگی و دفتر فرهنگ اسلامی واحد ، دعوت به شرکت در اردو می شوند. حضور موثر این دانشجویان و اراده خلاقیتهای فرهنگی و هنری و علمی و ورزشی در اجرای برنامه های محتوایی اردوها در سه مرحله واحد دانشگاهی ، منطقه و سراسری باعث ایجاد شور و نشاط و تشویق و ترغیب و حمایت خلاقیتهای دانشجویان در ادامه همکاری های دانشگاهی ، منطقه و سراسری خواهد بود.

حداقل انتخاب دانشجویان در اردوی منتخبین ، 3 درصد کل دانشجویان هر واحد در منطقه و 15 درصد دانشجویان شرکت کننده هر واحد و در مرحله سراسری نیز به همین نسبت خواهد بود. شرط راهیابی از هر مرحله به مرحله بالاتر آوردن امتیاز بیشتر در مسابقات و برنامه های اجرایی فرهنگی توسط دانشجویان در اردو می باشد. ضمناً این اردو بصورت رایگان می باشد.

  1.  اردوهای زیارتی- سیاحتی :

این دسته از اردوها که در جذب دانشجویان به مسایل فرهنگی از طریق ارائه برنامه های فرهنگی و زیارت اماکن دینی ، مذهبی ، جاذبه های سیاحتی و دیدنی طبیعتهای مختلف ایران اسلامی نقش بسزایی دارد از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.

یادآور میگردد ؛ این اردوها از طریق اعلام رسمی دفتر فرهنگ اسلامی و با درخواست دانشجویان در مسیرهای مشهد مقدس ، قم و جمکران ، اصفهان و ... امکانپذیر  می باشد. ضمناً شکل پرداخت هزینه ها بصورت 40درصد توسط دانشگاه و 60 درصد توسط دانشجویان خواهد بود.

  1.  اردوهای سیاحتی یکروزه :

این دسته از اردوها که معمولاً از صبح تا پایان روز خواهد بود در امکان سیاحتی و یا زیارتی داخل استان خواهد بود و بعضاً بصورت رایگان که با درخواست دانشجویان خصوصاً دانشجویان مستقر در خوابگاه ها قابل اجراء خواهد بود و هدف از برگزاری آن ایجاد حس تعامل ، همکاری و صمیمت و شناخت از امکان زیارتی و دیدنی داخل استان می باشد.

ب : برنامه ی فرهنگی حج عمره مفرده و عتبات عالیات :

این بخش از فعالیت فرهنگی که با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها انجام می شود به منظور تحکیم مبانی ایمانی و تجدید روحیات معنوی دانشجویان با توجه به نقش عبادی و سیاسی حج در خودسازی جوانان و اثرات مطلوب فرهنگی آن صورت می پذیرد ، لذا این برنامه در راستای محورهای فعالیتی این دفتر قرار گرفته است. برنامه های فرهنگی قبل و بعد از تشرف به مکه و ادای فریضه حج بسیار حائز اهمیت خواهد بود. از جمله این برنامه ها شامل تبلیغات و ثبت نام و قرعه کشی و انتخاب نفرات منتخب و اعلام رسمی و تشکیل پرونده و آموزش زائرین بیت الله الحرام در کلاسهای آموزشی ویژه حجاج و پیگیری در صدور پاسپورت و شرکت دهی حجاج در همایشها با حضور مدیر روحانی کاروان و مراسم بدرقه حجاج با حضور مسئولین ، اساتید ، کارکنان ، دانشجویان و اعزام به فرودگاه و هماهنگی برای دانشجویان که در ترم واحد گرفته اند جهت برگزاری امتحان مجدد از آنان می باشد. ضمناً ثبت نام در بهمن و اسفند هر سال صورت می گیرد و قرعه کشی در اردیبهشت و اعزام در تابستان در بخش اساتید و دانشجویان برادر و دانشجویان خواهر با زمانهای متفاوت صورت می پذیرد.

امیدوارم هر سال با اعزام تعدادی از دانشگاهیان به حج و حصول تحول فرهنگی و ایمانی آنها شاهد اعتلای مسایل فرهنگی و موفقیتهای بیشتر باشیم.

ج : میزگرد دانشجویی و جلسات پرسش و پاسخ :

این برنامه به منظور ایجاد جایگاه مناسب و منطقی برای ارائه نظرات جوانان و اساتید محترم دانشگاهی طراحی شده است و جوانان دانشجو با حضور مسئولین دانشگاه ضمن حفظ احترام به آرمانها و مقدسات دینی و جامعه دانشگاهی نظرات خود را همراه با راهکار سازنده ارائه می دهند تا جهت ارتقاء محورهای فعالیتی دانشگاه گامی سازنده و استوار بردارند  و برنامه های دانشجویی و رفاهی و ورزشی و پژوهشی با حضور مسئولین ذیربط  امکان پذیر می باشد.

خ : برگزاری مراسم ها و مناسبتهای ملی و مذهبی

اهمیت دادن  به ایام الله و برگزاری مراسم در اعیاد مذهبی ، دینی ، ملی و شهادتهای ائمه (ع) و سوگواریهای مذهبی و ملی که به نحو مطلوب و پرمحتوا با استفاده از سخنرانان و مداحان توانای کشوری ، منطقه ای ، استانی و شهرستانی نقش عمده ای در جذب دانشجویان و ابلاغ پیامهای فرهنگی دارد لذا جهت پر جذبه کردن در نظرگرفتن زمان و مکان مناسب و جلوگیری از برنامه های تکراری و خسته کننده در قالب تقویم فرهنگی باعث رویکردی جدید خواهد بود. حضور و شرکت دانشجویان چه در بعد اجرا و چه بعنوان مدعو یکی از رسالتهای اصلی در برگزاری در برگزاری مراسمهای این دسته می باشد.

چ : ادعیه و زیارات مذهبی

با توجه به استقبال در برگزاری ادعیه ائمه اطهار(ع) که این امر نشات گرفته از علاقه عزیزان دانشجو ، اساتید و کارکنان واحد می باشد و به منظور ارج نهادن به این فریضه الهی دفتر فرهنگ اسلامی با برگزاری مراسم های ادعیه مختلف در نمازخانه دانشگاه و خوابگاه ها و اردوهای زیارتی و سیاحتی در تعمیق هرچه بیشتر ارتباط بین خدا و بندگان خدا گام برداشته.

ر : برگزاری کلاسهای آموزشی ، فرهنگی و هنری

در این بخش ، امور فرهنگی و اجتماعی واحد  با دعوت از اساتید مجرب و متعهد در رشته های مختلف فرهنگی و هنری اقدام به برگزاری کلاس آموزشی با عناوین مختلف از جمله طراحی ، نقاشی ، خطاطی ، خوشنویسی ، فیلمبرداری ، عکاسی ، کامپیوتر ، سرود ، تئاتر ، نمایش و... می نماید  لذا دانشجویان با هزینه ای بسیار نازل که بخش عمده آنرا دانشگاه متقبل می شود اقدام به استفاده از کلاسهای مزبور می نمایند.

ز : برگزاری نمایشگاههای آثار فرهنگی و هنری

در این بخش ، امور فرهنگی و اجتماعی واحد  برای تشویق و ترغیب دانشجویان هنرمندی که در کلاسهای آموزشی ، فرهنگی و هنری کسب مهارت نموده اند و یا سایر دانشجویان هنرمند ، با برگزاری نمایشگاههای این دسته آثار آنان به معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته می شود و در انتها با ارزشیابی آثار و مشخص شدن منتخبین ضمن تقدیر با لوح یادبود و هدیه ای به رسم یادبود بستر انتقال فرهنگ استفاده از اوقات فراغت بهینه به سایر دانشجویانی که وارد این عرصه نشده اند را فراهم می نماییم. یادآور می گردد در این نمایشگاه در 3 مرحله ؛ سطح واحد ، منطقه و سراسری با توجه به راهیابی از طریق ارزشیابی آثار به مرحله ی بعدی راه خواهد یافت و در پایان ، آثار راه یافته به مرحله ی کشوری در بین کل واحد های دانشگاهی مورد رقابت و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

ژ : برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری

معمولاً برای انتقال فرهنگ کتابخانی و پر کردن بخشی از اوقات فراغت و تغذیه فکری دانشجویان با بهره مندی از آثار و قلم اساتید فرهنگی ، مذهبی و دینی اقدام به برگزاری مسابقات با موضوعات مختلف بعنوان مثال ابلاغ مفاهیم قرآنی ، نماز و سایر موضوعات فرهنگی صورت می پذیرد که در پایان مرحله با تشویق مادی و معنوی دانشجویان و اهداء هدیه به رسم یادبود از زحمات منتخبین تقدیر به عمل می آید.

  • علاقمندان جهت همکاری در زمینه های ذکر شده ، به بخش کانون ها و ثبت نام در هریک از کانون های فرهنگی مورد علاقه اقدام نمایند .