حوزه معاونت دانشجویی-فرهنگی

 

 مشخصات فردی کارشناس ستاد اقامه نماز

نام: علی     

نام خانوادگی: گل       

 رشته تحصیلی:  فوق دیپلم / امور اداری             

        17 67a64   

 

فعالیت های ستاد اقامه ی نماز امور فرهنگی و اجتماعی

ستاد اقامه نماز در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی شروع به کار نموده و در هر واحد دانشگاهی یک پست سازمانی را به خود اختصاص داده است .

شرح وظايف مسئول ستاد اقامه نماز دانشگاه

1 – برنامه ريزي جهت برگزاري منظم اقامه نماز جماعت در واحد ، دانشكده ها و خوابگاه ها و نظارت لازم بر حسن انجام آن .

2 – انتخاب امام جماعت متناسب با نياز هاي دانشگاه و نسل جوان دانشجو .

3 – تلاش در ايجاد فضاي مناسب ، تامين امكانات مورد نياز مربوط به نمازخانه هاو مسجد.

4 – ارائه طرح وبرنامه و پيشنهاد هاي لازم در خصوص موارد ذيل به شوراي فرهنگي واحد در هرنيمسال تحصيلي و پيگيري مصوبات .

الف : برگزاري برنامه هاي آموزشي ( حضوري وغير حضوري ) كاركنان ، اساتيد و دانشجويان شامل احكام ، قرائت نماز ، بيان فلسفه نماز ، جلسه پرسش وپاسخ و ... .

ب : اجراي مسابقات فرهنگي با موضوع نماز

ج : تبليغات گسترده در سطح واحد با هدف فرهنگ سازي اقامه نماز ، با استفاده از آيات قرآني ، احاديث و سخنان بزرگان و شخصيت هاي ديني جهت جلب وجذب اساتيد ، دانشجويان وكاركنان .

د : فعال سازي وگسترش برنامه هاي هنري با موضوع نماز شامل : فيلم سازي ، تئاترو ....

ذ : برگزاري همايش ، فراخوان مقاله ، نمايشگاه هاي فرهنگي وهنري با موضوع نماز در سطح واحد ، شهرستان مربوطه و آمادگي لازم جهت شركت در نمايشگاه هاي منطقه اي وسراسري .

5 : هماهنگي جهت حضور مستمر مسئولين وكاركنان واساتيد در نماز جماعت و استفاده از تمهيدات لازم با اخذ مجوز از شوراي فرهنگي جهت تشويق فعالان نماز .

6 : هماهنگي لازم جهت برگزاري مراسم اعتكاف در ماه رجب و دهه آخر ماه رمضان .

7 : ارتباط مستمر با ستاد اقامه نماز حوزه معاونت فرهنگي و پيگيري اجراي بخشنامه ها و دستورالعمل ها و ارسال بموقع گزارش هاي مكتوب ومصور واحد در خصوص نماز .

شرح وظايف متصدي اقامه نماز :

متصدي ستاد اقامه نماز بعنوان رابط دانشگاه در جلسات ماهانه ی ستاد اقامه نماز شهرستان شرکت نموده و راهکارها و پیشنهادات سازنده در تشویق و ترغیب مؤمنان به نماز جماعت را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و نسبت به انعکاس آن به واحد اقدام می نماید. این جلسات در هر سال یکبار در دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد برگزار می شود.

* در سطح واحد دانشگاهی طرحی اجرا شد با نام "خادمین الصلاۀ" که در این طرح تعدادی از دانشجویان و یا کارکنان خواهر و برادر نسبت به آماده سازی ، نظافت و معطر ساختن نمازخانه قبل از انجام فریضه ی نماز همکاری می نمایند. این طرح عمومی و اختیاری است و هر کس می تواند با علاقمندی خود در این طرح شرکت نماید.

* متصدي اقامه نماز قبل از فرا رسیدن فریضه ی نماز نسبت به آماده سازی نمازخانه و همکاری به خادمین الصلاۀ و پخش قرآن و اذان اقدام می نماید.

* متصدي اقامه نماز نسبت به پیگیری بخشنامه ها و اجرای مسابقات در خصوص نماز واذان و ارسال گزارش و عملکرد این ستاد در واحد به معاونت فرهنگی و ستاد اقامه نماز کشور اقدام می نماید.

* برنامه ی فرهنگی اعتکاف :

پیرو استقبال اساتید و دانشجویان و کارکنان مشتاق و به منظور هماهنگی و ارج نهادن به این فریضه الهی که اثرات روحی و معنوی زیادی به ارمغان خواهد آورد هر ساله جمعی از دانشگاهیان با حضور درمسجد دانشگاه و مساجد جامع شهر در ماه رجب ( ایام البیض ) 13 و 14 و 15 ماه رجب اقدام به تقویت بهینه ی معنوی عاری از هیاهوی روزمره ی زندگی به دعا ، ثنا ، روزه داری ، طاعت ، عبادت و بندگی می نماید که این دفتر همگام با مجموعه های فرهنگی سطح شهر و سازمان تبلیغات اسلامی با حضور دانشگاهیان اقدام به حمایت مادی و معنوی از عزیزان شرکت کننده می نماید.

یادآور می گردد سرانه حق شرکت در اعتکاف توسط دانشگاه پرداخت می گردد و با عنایت شورای فرهنگی معمولاً عزیزان شرکت کننده مورد تشویق قرار می گیرند.

  • لازم به ذکر است که علاقمندان به همکاری با ستاد اقامه نماز دانشگاه میتوانند در بخش کانون ها به کانون جرعه نور ، وابسته به ستاد اقامه نماز مراجعه نمایند .