مشخصات فردی کارشناس فوق برنامه دفتر فرهنگ اسلامی واحد

نام

سیدحسن
        
نام خانوادگی: اشرفی
مدرک تحصیلی: لیسانس
رشته تحصیلی : علوم سیاسی
شماره تماس : 017-34224500 شماره داخلی 2400

 

 

محور برنامه ها و خط مشی فرهنگی در واحد فوق برنامه ی دفتر فرهنگ اسلامی در دو بخش برادران و خواهران دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول :

به منظور ارتقاء سطح کیفی و کمی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ، معاونت محترم فرهنگی با صدور بخشنامه ها و پیشنهادات اجرایی و بررسی و مطالعات مختلف در خصوص طرح های رسیده در شورای فرهنگی واحد و تصویب آن دفتر فرهنگ اسلامی  با تکیه بر الطاف الهی و اخلاص و همت همه متولیان فرهنگی در دانشگاه و با همکاری مستمر دانشجویان فعال فرهنگی در طول سال برنامه های هدفمند و زمان بندی شده را به مورد اجرا می گذارد.

توضیحات ضروری پیرامون برنامه های فرهنگی :
پیرو بررسی های بعمل آمده و با توجه به روحیات و علاقمندیهای دانشجویان و سنجش امکانات و شرایط موجود برنامه های فرهنگی به صورت مدون در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. لازم به ذکر است ؛ برنامه های پیوست و میزان فعالیت پیش بینی شده در هر فصل حداقل فعالیت های فرهنگی و فوق برنامه می باشد و دانشگاه با استفاده از ابتکارات و خلاقیت ها در سایر زمینه ها اقدام به برنامه ریزی و انجام امور فرهنگی ذیل می نماید.
الف : برگزاری اردوهای فرهنگی :
با توجه به میزان علاقمندی جوانان و حصول دستاوردهای مفید و ارزشمندی که از برنامه های اردویی انتظار می رود ، تشکیل اردوهای فرهنگی در دستور کار این حوزه قرار گرفته که در قالب سه نوع اردو در این واحد دانشگاهی اجراء می گردد.
1. اردوی توجیهی :
این اردو برای دانشجویان جدیدالورود به مدت یک روز ویژه برادران و یکروز ویژه خواهران تشکیل می شود. با توجه به اینکه دانشجویان در بدو ورود مشکلات و سوالات زیادی در خصوص مسائل فرهنگی و آموزشی و پژوهشی و رفاهی و... دارند ؛ این اردو بهترین موقعیت برای پاسخگویی به سوالات آنها و ایجاد ارتباط فرهنگی با دانشگاه از طریق رفع مشکلاتشان می باشد و از آنجا که در برگزاری این اردو یقیناً از دانشجویان متعهد سالهای قبل استفاده می شود. این امر زمینه مناسبی برای دوستی آنان با دانشجویان متعهد برقرار می نماید که اغلب زمینه همکاری آنها را برای فعالیت های فرهنگی فراهم می نماید.
و ویژگی های این اردو حضور رئیس واحد و معاونین فرهنگی و آموزشی، دانشجویان و مدیران گروه های آموزشی و ایجاد جوی صمیمی و دوستانه در فضای خارج از سیستم اداری و بررسی و پاسخگویی به سوالات دانشجویان توسط مسئولین محترم خواهد بود. ضمناً این اردو برای کلیه دانشجویان جدیدالورود بر حسب زمان و مکان قید شده در دعوتنامه، رایگان می باشد.
2. اردوی منتخبین :
این اردو برای دانشجویان منتخب فرهنگی – علمی – پژوهشی و ورزشی در نظر گرفته شده و همانطور که از نامه آن پیداست این دانشجویان با انتخاب شورای فرهنگی و دفتر فرهنگ اسلامی واحد ، دعوت به شرکت در اردو می شوند. حضور موثر این دانشجویان و اراده خلاقیتهای فرهنگی و هنری و علمی و ورزشی در اجرای برنامه های محتوایی اردوها در سه مرحله واحد دانشگاهی ، منطقه و سراسری باعث ایجاد شور و نشاط و تشویق و ترغیب و حمایت خلاقیتهای دانشجویان در ادامه همکاری های دانشگاهی ، منطقه و سراسری خواهد بود.
حداقل انتخاب دانشجویان در اردوی منتخبین ، 3 درصد کل دانشجویان هر واحد در منطقه و 15 درصد دانشجویان شرکت کننده هر واحد و در مرحله سراسری نیز به همین نسبت خواهد بود. شرط راهیابی از هر مرحله به مرحله بالاتر آوردن امتیاز بیشتر در مسابقات و برنامه های اجرایی فرهنگی توسط دانشجویان در اردو می باشد. ضمناً این اردو بصورت رایگان می باشد.
3. اردوهای زیارتی- سیاحتی :
این دسته از اردوها که در جذب دانشجویان به مسایل فرهنگی از طریق ارائه برنامه های فرهنگی و زیارت اماکن دینی ، مذهبی ، جاذبه های سیاحتی و دیدنی طبیعتهای مختلف ایران اسلامی نقش بسزایی دارد از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.
یادآور میگردد ؛ این اردوها از طریق اعلام رسمی دفتر فرهنگ اسلامی و با درخواست دانشجویان در مسیرهای مشهد مقدس ، قم و جمکران ، اصفهان و ... امکانپذیر  می باشد. ضمناً شکل پرداخت هزینه ها بصورت 40درصد توسط دانشگاه و 60 درصد توسط دانشجویان خواهد بود.
4. اردوهای سیاحتی یکروزه :
این دسته از اردوها که معمولاً از صبح تا پایان روز خواهد بود در امکان سیاحتی و یا زیارتی داخل استان خواهد بود و بعضاً بصورت رایگان که با درخواست دانشجویان خصوصاً دانشجویان مستقر در خوابگاه ها قابل اجراء خواهد بود و هدف از برگزاری آن ایجاد حس تعامل ، همکاری و صمیمت و شناخت از امکان زیارتی و دیدنی داخل استان می باشد.
ب : برنامه ی فرهنگی حج عمره مفرده :
این بخش فعالیت فرهنگی به منظور تحکیم مبانی ایمانی و تجدید روحیات معنوی دانشجویان با توجه به نقش عبادی و سیاسی حج در خودسازی جوانان و اثرات مطلوب فرهنگی آن صورت می پذیرد ، لذا این برنامه در راستای محورهای فعالیتی این دفتر قرار گرفته است. برنامه های فرهنگی قبل و بعد از تشرف به مکه و اداری فریضه حج بسیار حائز اهمیت خواهد بود. از جمله این برنامه ها شامل تبلیغات و ثبت نام و قرعه کشی و انتخاب نفرات منتخب و اعلام رسمی و تشکیل پرونده و آموزش زائرین بیت الله الحرام در کلاسهای آموزشی ویژه حجاج و پیگیری در صدور گذرنامه و شرکت دهی حجاج در همایشها با حضور مدیر روحانی کاروان و مراسم بدرقه حجاج با حضور مسئولین ، اساتید ، کارکنان ، دانشجویان و اعزام به فرودگاه و هماهنگی برای دانشجویان که در ترم واحد گرفته اند جهت برگزاری امتحان مجدد از آنان می باشد. ضمناً ثبت نام در آبان و آذر هر سال صورت می گیرد و قرعه کشی در اردیبهشت و اعزام در تابستان در بخش اساتید و دانشجویان برادر و دانشجویان خواهر با زمانهای متفاوت صورت می پذیرد.
امیدوارم هر سال با اعزام تعدادی از دانشگاهیان به حج و حصول تحول فرهنگی و ایمانی آنها شاهد اعتلای مسایل فرهنگی و موفقیتهای بیشتر باشیم.
ج : برنامه ی فرهنگی اعتکاف :
پیرو استقبال اساتید و دانشجویان و کارکنان مشتاق و به منظور هماهنگی و ارج نهادن به این فریضه الهی که اثرات روحی و معنوی زیادی به ارمغان خواهد آورد هر ساله جمعی از دانشگاهیان با حضور در مساجد جامع شهر در ماه رجب ( ایام البیض ) 13 و 14 و 15 ماه رجب اقدام به تقویت بهینه ی معنوی عاری از هیاهوی روزمره ی زندگی به دعا ، ثنا ، روزه داری ، طاعت ، عبادت و بندگی می نماید که این دفتر همگام با مجموعه  های فرهنگی سطح شهر و سازمان تبلیغات اسلامی با حضور دانشگاهیان اقدام به حمایت مادی و معنوی از عزیزان شرکت کننده می نماید.
یادآور می گردد سرانه حق شرکت در اعتکاف توسط دانشگاه  پرداخت می گردد و با عنایت شورای فرهنگی معمولاً عزیزان شرکت کننده مورد تشویق قرار می گیرند.
ح : برنامه ی فرهنگی میزگرد دانشجویی و جلسات پرسش و پاسخ :
این برنامه به منظور ایجاد جایگاه مناسب و منطقی برای ارائه نظرات جوانان و اساتید محترم دانشگاهی طراحی شده است و جوانان دانشجو با حضور مسئولین دانشگاه ضمن حفظ احترام به آرمانها و مقدسات دینی و جامعه دانشگاهی نظرات خود را همراه با راهکار سازنده ارائه می دهند تا جهت ارتقاء محورهای فعالیتی دانشگاه گامی سازنده و استوار بردارند  و دانشجویی و رفاهی و ورزشی و پژوهشی با حضور مسئولین ذیربط  امکان پذیر می باشد.
خ : برنامه فرهنگی برگزاری مراسم و مناسبتها
اهمیت دادن  به ایام ا... و برگزاری مراسم در اعیاد مذهبی ، دینی ، ملی و شهادتهای ائمه (ع) و سوگواریهای مذهبی و ملی که به نحو مطلوب و پرمحتوا با استفاده از سخنرانان و مداحان توانای کشوری ، منطقه ای ، استانی و شهرستانی نقش عمده ای در جذب دانشجویان و ابلاغ پیامهای فرهنگی دارد لذا جهت پر جذبه کردن در نظرگرفتن زمان و مکان مناسب و جلوگیری از برنامه های تکراری و خسته کننده در قالب تقویم فرهنگی باعث رویکردی جدید خواهد بود. حضور و شرکت دانشجویان چه در بعد اجرا و چه بعنوان مدعو یکی از رسالتهای اصلی در برگزاری در برگزاری مراسمهای این دسته می باشد.
چ : ادعیه های مذهبی
با توجه به استقبال در برگزاری ادعیه ائمه اطهار(ع) که این امر نشات گرفته از علاقه عزیزان دانشجو ، اساتید و کارکنان واحد می باشد و به منظور ارج نهادن به این فریضه الهی دفتر فرهنگ اسلامی با برگزاری مراسم های ادعیه مختلف در نمازخانه دانشگاه و خوابگاه ها و اردوهای زیارتی و سیاحتی در تعمیق هرچه بیشتر ارتباط بین خدا و بندگان خدا گام برداشته.
د : فعالیت های فرهنگی خوابگاهها
در این حوزه فعالیتی ، برای پر کردن اوقات فراغت دانشجویان با تشکیل شورای فرهنگی دانشجویی خوابگاه ها و با حمایت دفتر فرهنگ برنامه هایی شامل موارد ذیل برگزار می گردد:
برپایی جلسات ادعیه ( دعای کمیل ، توسل ، زیارت عاشورا ) ، جلسات قرآن ، مراسم های اعیاد و شهادت ها ، پخش فیلم سینمایی ، مسابقات ورزشی ، مسابقات کتابخوانی ، اردوهای زیارتی و سیاحتی یکروزه و استفاده از استخر شنا.
ذ : جشن ازدواج دانشجویی
هرسال جهت ترویج و تبلیغ سنت حسنه ی نبوی حضرت محمد (ص) ازدواج با تشکیل ستاد جشن ازدواج دانشجویی و با حمایت مادی و معنوی نهاد محترم نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت محترم فرهنگی سازمان مرکزی با ثبت نام از دانشجویانی که از آذر ماه سال قبل تا آذر ماه سال جاری عقد کرده اند ، ثبت نام و تشکیل پرونده داده می شود و با برگزاری کلاسهای آموزشی ، توجیهی و نهایتاً برگزاری مراسم جشن ازدواج که در آن برنامه های متنوعی از جمله سخنرانی شخصیت های کشوری و منطقه ای ، تئاتر ، طنز و خنده ، مسابقه فرهنگی و پذیرایی از کلیه مدعوین و در انتها به مزدوجین حائز شرایط ، هدایایی به رسم یادبود از جمله یک سکه بهار آزادی و یا معادل ریالی هدایای دیگر اهدا می گردد.
معمولاً زمان ثبت نام جهت شرکت در جشن ازدواج دانشجویی و بهره مندی از مزایای معنوی و مادی هر ساله در آذرماه با تبلیغات رسمی از سوی این دفتر صورت می گیرد.
ر : برگزاری کلاسهای آموزشی ، فرهنگی و هنری
در این مجموعه فعالیت فرهنگی با دعوت از اساتید مجرب و متعهد در رشته های مختلف فرهنگی و هنری اقدام به برگزاری کلاس آموزشی با عناوین مختلف از جمله طراحی ، نقاشی ، خطاطی ، خوشنویسی ، فیلمبرداری ، عکاسی ، کامپیوتر ، سرود ، تئاتر ، نمایش و... لذا دانشجویان با هزینه ای بسیار نازل که در بخش عمده آنرا دانشگاه متقبل می شود اقدام به استفاده از کلاسهای مزبور می نمایند.
ز : برگزاری نمایشگاههای آثار فرهنگی و هنری
در این مجموعه فعالیت فرهنگی برای تشویق و ترغیب دانشجویان هنرمندی که در کلاسهای آموزشی ، فرهنگی و هنری کسب مهارت نموده اند و یا سایر دانشجویان هنرمند ، با برگزاری نمایشگاههای این دسته آثار آنان به معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته می شود و در انتها با ارزشیابی آثار و مشخص شدن منتخبین ضمن تقدیر با لوح یادبود و هدیه ای به رسم یادبود بستر انتقال فرهنگ استفاده از اوقات فراغت بهینه به سایر دانشجویانی که وارد این عرصه نشده اند را فراهم می نماییم. یادآور می گردد در این نمایشگاه در 3 مرحله ؛ سطح واحد ، منطقه و سراسری با توجه به راهیابی از طریق ارزشیابی آثار به مرحله ی بعدی راه خواهد یافت و در پایان ، آثار راه یافته به مرحله ی کشوری در بین کل واحد های دانشگاهی مورد رقابت و ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 

ژ : برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری
معمولاً برای انتقال فرهنگ کتابخوانی و پر کردن بخشی از اوقات فراغت و تغذیه فکری دانشجویان با بهره مندی از آثار و قلم اساتید فرهنگی ، مذهبی و دینی اقدام به برگزاری مسابقات با موضوعات مختلف بعنوان مثال ابلاغ مفاهیم قرآنی ، نماز و سایر موضوعات فرهنگی صورت می پذیرد که در پایان مرحله با تشویق مادی و معنوی دانشجویان و اهداء هدیه به رسم یادبود از زحمات منتخبین تقدیر به عمل می آید.


س: برگزاری و نمایش تئاتر دانشجویی و شرکت در جشنواره های هنری

در جهت ارتقاءکمی و کیفی سطح هنری دانشجویان در رابطه با کارهای هنری انان از قبیل تئاتر ،آثارهنری ،دستی ، نقاشی و...و نیز آشنایی و ارتباط با فرهنگها ، آداب و رسوم مناطق مختلف کشور ، واحد فوق برنامه با برنامه ریزی مطلوب و دقیق و جذب دانشجویان علاقمند جهت شرکت در جشنواره های مختلف هنری در سطح استان و کشور با همکاری گروههای مستعد دانشجویی فعالیتهای گسترده ای را انجام داده تا بتواند به سطح منطقه و سراسری راه یابد و با واحدهای دیگر به رقابت و ارزیابی بپردازد.